Nominalizările la Premiile Gopo 2020

Premiile Gopo au ajuns anul acesta la cea de-a 14-a editie. Trofeele vor fi decernate în cadrul unei gale care va avea loc în data de 24 martie. Filmele cu cele mai multe nominalizări anul acesta sunt La Gomera, Heidi, Monstri, Parking și Touch Me Not.

La categoria cel mai bun film de lungmetraj din cadrul Premiilor Gopo 2020, pelicula nominalizate sunt Călătoria Fantastică a Maronei, La Gomera, Monstri, Parking și Touch Me Not. Pentru cel mai bun actor în rol principal se luptă în 2020 Gheorghe Visu (Heidi), Iulian Postelnicu (Arest), Mihai Smarandache (Parking), Rabuu Botar (Cardinalul) și Razvan Vasilescu (Mo). În schimb, la categoria cea mai buna actriță în rol principal, nominalizările sunt Belen Cuesta (Parking), Catrinel Marlon (La Gomerra), Cătălina Mihai (Heidi), Dana Rogoz (Mo) și Judith State (Monstri).

CEL MAI BUN FILM DE LUNGMETRAJ

Călătoria fantastica a Maronei
producator: Anca Damian | Franta, Romania, Belgia (Aparte Film)

La Gomera
producatori: Marcela Ursu, Patricia Poienaru | Romania, Franta, Germania, Suedia (42 Km Film)

Monstri.
producători: Claudiu Mitcu, Robert Fita, Ion Ioachim Stroe | Romania (Parada Film)

Parking
producători: Bogdan Craciun, Tudor Giurgiu | Romania, Spania, Cehia (Libra Film Productions)

Touch Me Not
producători: Adina Pintilie, Bianca Oana | Romania, Germania, Cehia, Bulgaria, Franta (produs de: Manekino Film)

CEA MAI BUNA REGIE

Adina Pintilie pentru filmul Touch Me Not

Anca Damian pentru filmul Calatoria fantastica a Maronei

Catalin Mitulescu pentru filmul Heidi

Corneliu Porumboiu pentru filmul La Gomera

Marius Olteanu pentru filmul Monstri.

CEL MAI BUN ACTOR INTR-UN ROL PRINCIPAL

Gheorghe Visu pentru rolul Nea Mihai din filmul Heidi

Iulian Postelnicu pentru rolul Vali din filmul Arest.

Mihai Smarandache pentru rolul Adrian din filmul Parking

Radu Botar pentru rolul episcopul Iuliu Hossu din filmul Cardinalul

Răzvan Vasilescu pentru rolul Profu’ din filmul Mo

CEA MAI BUNĂ ACTRIȚĂ ÎNTR-UN ROL PRINCIPAL

Belen Cuesta pentru rolul Maria din filmul Parking

Catrinel Marlon pentru rolul Gilda din filmul La Gomera

Catalina Mihai pentru rolul Heidi din filmul Heidi

Dana Rogoz pentru rolul Mo din filmul Mo

Judith State pentru rolul Dana din filmul Monstri.

CEL MAI BUN ACTOR ÎNTR-UN ROL SECUNDAR

Alexandru Potocean pentru rolul șofer taxi din filmul Monstri.

Bogdan Dumitrache pentru rolul Chirvasiu din filmul Heidi

Istvan Taglas pentru rolul Claudiu din filmul La Gomera

Richard Bovnoczki pentru rolul Enache Vizireanu din filmul Cardinalul

Serban Pavlu pentru rolul Alex din filmul Monstri.

CEA MAI BUNĂ ACTRIȚĂ ÎNTR-UN ROL SECUNDAR

Coca Bloos pentru rolul Mama Tia din filmul Zavera

Hanna Hofmann pentru rolul Hanna din filmul Touch Me Not

Julieta Szonyi pentru rolul Mama din filmul La Gomera

Madalina Craiu pentru rolul Vera din filmul Mo

Rodica Lazăr pentru rolul Magda din filmul La Gomera

CEL MAI BUN SCENARIU

Andrei Cohn si Alexandru Negoescu pentru filmul Arest

Corneliu Porumboiu pentru filmul La Gomera

Liviu Sandulescu si Bogdan Toma pentru filmul Carturan

Marius Olteanu pentru filmul Monstri.

Radu Dragomir pentru filmul Mo

CEA MAI BUNĂ IMAGINE

George Chiper-Lillemark pentru filmul Touch Me Not

Luchian Ciobanu pentru filmul Monstri.

Marius Panduru RSC pentru filmul Parking

Oleg Mutu pentru filmul Carturan

Tudor Mircea RSC pentru filmul La Gomera

CEL MAI BUN MONTAJ

Adina Pintile pentru filmul Touch Me Not

Dana Bunescu pentru filmul Distanta dintre mine si mine

Ion Ioachim Stroe pentru filmul Heidi

Jose M. G. Moyano si Manuel Terceno pentru filmul Parking

Roxana Szel pentru filmul La Gomera

CEL MAI BUN SUNET

Alexandru Dragomir pentru filmul Heidi

Andre Rigaut, Sophie Chiabaut, Niklas Skarp si Christian Holm pentru filmul La Gomera

Dominik Dolejsi, Marek Poledna, Bernhard Maisch si Veselin Zografov pentru filmul Touch Me Not

Lukas Moudry si Diana Sagrista pentru filmul Parking

Mihai Bogos si Marius Stănescu pentru filmul Mo

CEA MAI BUNA MUZICĂ ORIGINALĂ

Julio de la Rosa pentru filmul Parking

Cornel Țăranu pentru filmul Cardinalul

Cristian Lolea pentru filmul Zavera

Ivo Paunov si Einstürzende Neubauten pentru filmul Touch Me Not

Pablo Pico pentru filmul Calatoria fantastica a Maronei

CEA MAI BUNĂ SCENOGRAFIE

Brecht Evens, Sarah Mazzetti și Gina Thorstensen pentru filmul Calatoria fantastica a Maronei

Mihaela Poenaru pentru filmul Heidi

Nora Dumitrescu si Laura Russu pentru filmul Maria, Regina Romaniei

Simona Paduretu pentru filmul La Gomera

Sonia Nolla pentru filmul Parking

CELE MAI BUNE COSTUME

Alexandra Alma Ungureanu Stroe pentru filmul Monstri.

Ana Ioneci, Claudia Bunea pentru filmul Maria, Regina Romaniei

Ciresica Cuciuc pentru filmul Heidi

Dana Paparuz pentru filmul La Gomera

Luminita Mihai pentru filmul Cardinalul

CEL MAI BUN MACHIAJ ȘI CEA MAI BUNĂ COAFURĂ

Alex Gherase, Milen Ivanov si Ioana Covali pentru filmul Touch Me Not

Domnica Bodogan și Nastasia Mateiu pentru filmul Maria, Regina Romaniei

Ioana Nadoleanu si Dora Codita pentru filmul Heidi

Manuela Tudor, Bianca Marca si Tania Craciun, Alexandru Sassu pentru filmul Arest

Marga Ștefan și Gabriela Cretan pentru filmul La Gomera

CEL MAI BUN FILM DE DEBUT

Carturan (r. Liviu Sandulescu)

Mo (r. Radu Dragomir)

Monstri. (r. Marius Olteanu)

Timebox (r. Nora Agapi)

Touch Me Not (r. Adina Pintilie)

CEL MAI BUN FILM DOCUMENTAR

Distanța dintre mine și mine (r. Dana Bunescu, Mona Nicoara, produs de: Hi Film Productions, producatori: Ada Solomon, Mona Nicoara, Diana Paroiu, Alexandru Solomon) Romania

Emigrant Blues: un road movie in 2 ½ capitole (r. Mihai Mincan si Claudiu Mitcu, produs de: deFilm, Wearebasca, producator: Radu Stancu) Romania

Jurnalul familiei -escu (r. Serban Georgescu, produs de: Kolectiv Film, producatori: Serban Georgescu, Liviu Tofan) Romania

Omul care a vrut sa fie liber (r. Mihai Mincan și George Chiper-Lillemark, producator: Radu Stancu) Romania

Timebox (r. Nora Agapi, producator: Monica Lazurean-Gorgan, Manifest Film) Romania

CEL MAI BUN SCURTMETRAJ DE FICȚIUNE

Afganistanii (r. Adrian Silisteanu, producator: Anamaria Antoci) Domestic Film, Romania

Celed (r. Anghel Damian, producator: Anghel Damian, Anca Damian) Michelangelo Films, Romania

Havana Cuba (r. Andrei Hutuleac, producator: Tudor Giurgiu) Libra Films, Romania

Opinci (r. Anton Groves, Damian Groves, producator: Bianca Oana, Sorin Baican, Dan Mateescu) Studioset, Romania

Ultimul drum spre mare (r. Adi Voicu, producator: Marcian Lazar) Axel Film, Romania

CEL MAI BUN SCURTMETRAJ DOCUMENTAR

El iubește ochii mei (r. Enxhi Rista, producator: Viktoria Janssen, Lisa Wischer, Enxhi Rista) U.N.A.T.C. I.L.Caragiale, Film University Babelsberg KONRAD WOLF, Romania – Germania

Munca noastra cea de toate zilele (r. Lucia Chicos, producator: Viktoria Janssen) U.N.A.T.C. I.L.Caragiale, Film University Babelsberg KONRAD WOLF , Romania – Germania

Trofeul Tinereții (r. Razvan Oprescu, producator: Madalina Butnariu) Romania

TÂNĂRA SPERANȚĂ

Andrian Imparatel pentru regia scurtmetrajului Patul lui Procust

Catalina Mihai pentru rolul Heidi din filmul Heidi

Lucia Chicos pentru regia scurtmetrajelor Contraindicatii si Munca noastra cea de toate zilele

Matei Monoranu pentru scurtmetrajul de animație Despre ce naiba sa scriu

Stefan Azaharioaie pentru sunetul lungmetrajului Să nu ucizi

CEL MAI BUN FILM EUROPEAN

Dolor y gloria/ Durere si glorie, regia: Pedro Almodóvar | Spania (distribuitor: Independenta Film)

Leto/ O vara rock’n’roll, regia: Kirill Serebrennikov | Rusia, Franta (distribuitor: Transilvania Film)

Sunset/ Apusul , regia: Laszlo Nemes | Ungaria, Franta (distribuitor: Voodoo Films)

The Favourite/ Favorita regia: Yorgos Lanthimos | Irlanda, Marea Britanie, SUA (distribuitor: Odeon Cineplex)

The House that Jack Built/ Casa pe care Jack a construit-o, regia: Lars von Trier | Danemarca, Franta, Suedia, Germania, Belgia (distribuitor: Independenta Film)

**

Sursa: ADPM.
Related Posts with Thumbnails
February 20th, 2020

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*